Kilka słów o pomocy psychologicznej
Psychologia (od stgr. ψυχή psyche „dusza”; λόγος logos „słowo, myśl, rozumowanie”) – nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Psychologia jako nauka dotyczy ludzi.(wikipedia)
Kiedy w życiu dzieją się trudne, smutne lub traumatyczne chwile, ludzi zastanawiają się nad poszukaniem pomocy psychologa. Zdarza się jednak często, że myślą wówczas: „nie pójdę po poradę do psychologa, bo nie jestem wariatem…”, „nie jestem głupi, nie potrzebuję psychologa”… „po cóż mi potrzebny jest psycholog, przecież w Internecie znajdę wiedzę psychologiczną…”
Pomoc psychologiczna jest możliwa i czasem bardzo potrzebna - dzieciom, ludziom młodym i całkiem dorosłym wcale nie dlatego, że są „wariatami”. Czasem ważna jest po prostu rozmowa z drugą osobą. Czasem potrzebne jest wsparcie kogoś, kto więcej rozumie, a czasem też więcej wie o tym, co dla człowieka może być trudne w życiu… Poszukuje się pomocy specjalisty wówczas, gdy się chce wiedzieć więcej o sobie, swych mocnych stronach, trudnościach lub radzeniu sobie w sytuacjach trudnych w życiu.
Kiedy można szukać pomocy psychologa:
- nie wiem, jak mam sobie radzić ze stresem w szkole.
- Mam często smutny nastrój, nic mi się nie chce, nic mnie nie potrafi cieszyć.
- Boję się (czuję lęk lub strach) w różnych sytuacjach (np. boję się ludzi, niektórych zwierząt, samotności lub tłumów).
- Mam trudności w porozumiewaniu się z innymi ludźmi: z rodzicami, kolegami, koleżankami, rodzeństwem.
- Czuję się obco wśród rówieśników.
- Nie radzę sobie z problemami w szkole. Trudno mi nauczyć się jakiegoś przedmiotu szkolnego.
- Chcę wiedzieć, jaki mogę wybrać kierunek studiów i zawód, który sprawi nam w życiu satysfakcję.
- Czuje się dziwnie…mam dziwne, niepokojące myśli.
- Moja rodzina ma problemy.
- Chyba używam zbyt dużo… sieci, gier, narkotyków, alkoholu…
- Byłem/byłam uczestnikiem wypadku samochodowego.
- Zmarła bliska osoba i przeżywam smutek.
W każdej z tych sytuacji i w wielu innych, które wydarzają się w życiu można poszukać pomocy psychologa.
„Psycholog udzielający porady może diagnozować, oceniać i pomagać w rozwiązaniu trudności przystosowawczych, takich jak radzenie sobie ze stresem życia codziennego. Porada bardziej skupia się na wzmacnianiu zasobów (mocnych stron) osoby, usuwaniu przeszkód na drodze do jej rozwoju oraz udzieleniu wsparcia, niż na przezwyciężaniu zaburzeń czy deficytów, będących w centrum uwagi psychologii klinicznej. Psycholog udzielający porady może pomóc rozeznać się w trudnej sytuacji pacjenta/klienta, wykonać testy badające np. osobowość, czy pomóc w nabywaniu nowych umiejętności w formie warsztatu np. asertywności, umiejętności społecznych, komunikacji. Może również udzielać wskazówek, rad i podpowiedzi odnośnie możliwości rozwiązania trudnej sytuacji, co istotnie odróżnia psychologa udzielającego porady od psychologa w roli psychoterapeuty (psychoterapeuta nie udziela rad wcale lub robi to rzadko, a raczej pomaga pacjentowi/klientowi poszukiwać własnych rozwiązań)” - dr Grzegorz Mączka
W Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Głubczycach dostępna jest pomoc psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna. W miarę potrzeb osoby zgłaszające się do naszej placówki otrzymają możliwość konsultacji, porady, badania specjalistycznego i wsparcia w trudnej sytuacji.
Anna Pańczyk