Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Epidemia koronawirusa – zostańmy w domu, czyli o tym jak młody człowiek powinien wykorzystać „wolny” czas.

Utworzono dnia 14.04.2020

           Walka z epidemią koronawirusa w Polsce spowodowała zamknięcie placówek oświatowych. Na dzień dzisiejszy wiemy, że sytuacja taka potrwa do 26.04 i nie wiadomo co będzie dalej. Coraz częściej w slangu młodzieżowym słyszymy o zjawisku zwanym „koronaferiami”, co dla sporej części dorastającego społeczeństwa utożsamiane jest z czasem odpoczynku od wysiłku umysłowego. Nic bardziej mylnego. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z gronem ekspertów i pedagogów radzi rodzicom, aby zachęcali dzieci oraz młodzież do samodzielnej nauki.  Obecnie żyjemy w czasach bardzo dużego dostępu do zasobów internetowych i pewnie nikt by nie pomyślał, że właśnie to medium stanie się obecnie salą lekcyjną. Dotychczas rodzice zgłaszali się do naszej Poradni z prośbą o poradę: jak ograniczyć czas korzystania ich dzieci z komputera? Aktualnie zmagamy się z nieco innym problemem, mianowicie jak zachęcić dzieci do korzystania z dostępnych w sieci materiałów edukacyjnych. To właśnie do internetu przeniosła się edukacja. Nauczyciele umieszczają w dziennikach elektronicznych materiały do pracy samokształceniowej w domach, prosząc o to, aby młodzi ludzie sięgali do nich, starając się jednocześnie pracować z papierowym podręcznikiem. Jest to niecodzienna i ciężka sytuacja dla pedagogów, trudny czas i wyzwanie dla uczniów, ale również dla ich rodziców.

          Internet jest źródłem ogromnej wiedzy, po którą młodzież może nieustannie sięgać, jednak pamiętajmy, że to wszystko musi się dziać pod kontrolą rodzicielską. Z czego młodzi ludzie mogą obecnie korzystać? Z wielu autorskich blogów, nagrań, filmików, webinarów, skryptów, czatów i in., które pomogą im usystematyzować swoją wiedzę, Kluczowe jest to, aby umieć odnaleźć się w wirtualnym świecie i odpowiednio wykorzystać jego zasoby. W sieci młodzi mogą korzystać z pomocy rówieśników, jak i ekspertów w określonej dziedzinie  (w tym również nauczycieli), którzy mogą ukierunkować ich myślenie, wytłumaczyć niezrozumiałe polecenie czy pomóc w rozwiązaniu zadania. Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej znajduje się lista bezpłatnych, przydanych stron i portali internetowych, które powinny ułatwić przyswajanie wiedzy*. 

             Pamiętajmy o tym, że sytuacja, w której się obecnie znaleźliśmy jest dużym obciążeniem psychicznym dla nas wszystkich. Stres związany z troską o własne zdrowie i życie, nadmiar informacji dotyczących obecnej sytuacji epidemiologicznej (często przeplatany nierzetelną wiedzą i brakiem zrozumienia wagi problemu) oraz zderzenie młodego człowieka z nowym, zdalnym systemem edukacji może powodować zachwianie harmonijnego rozwoju psychiki wśród uczniów. Dlatego tak ważne jest, aby na co dzień, a w szczególności w tym trudnym czasie zadbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży poprzez zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy nauką, pracą, snem oraz wypoczynkiem. Warto zatem wspólnie z dziećmi zaplanować rozkład codziennych zajęć, dzięki któremu zapewnimy im odpowiednią liczbę godzin snu, optymalnie zorganizujemy czas na pracę samokształceniową, unormujemy czas przyjmowania posiłków oraz realizowania obowiązków domowych, nie zapominając o odpowiednio zorganizowanym wypoczynku. Warto maksymalnie wykorzystać ten czas, który dla większości z nas jest pewnego rodzaju okazją do spędzenia czasu z rodziną, którego przez pogoń za pieniądzem nam nieustannie brakuje. Rozmawiajmy razem, grajmy w gry planszowe, wymieniajmy się poglądami, przygotowujmy i jedzmy razem posiłki, zapewnijmy sobie wspólnie bezpieczeństwo. Koronawirus spowodował, że możemy trochę zwolnić i pomyśleć o najbliższych. Pamiętajmy jednak o tym, żeby ograniczyć wszelkie poza wirtualne spotkania ze znajomymi, wyjścia na spacery czy place zabaw. To od rodziców zależy czy młody człowiek pozostanie w domu a  tym samym zapewni bezpieczeństwo sobie i najbliższym, bądźmy zatem odpowiedzialni. Sytuacja jest trudna dla nas wszystkich, jednak to właśnie od nas – ludzi, zależy kiedy wrócimy do normalnego funkcjonowania.

*Link do strony MEN z materiałami edukacyjnymi: https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna

 

Autor: Angelika Skrzyp, psycholog PPP

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny